דברי ההספד של חברו גרשון

זה לא הגיוני! רק לפני שבועיים הייתי אצלך בשבת ודיברנו על התקופה האחרונה שלא יצא לנו להתראות ולהרגיש אחד את השני, כמו בימים היפים יותר של התיכון. שאז היה לנו את כל הזמן שבעולם לעשות מה שרק רצינו.

יוסף, אני רוצה ברשותך לחלק את החברות שלנו ובכלל את התקופה של שש השנים האחרונות שזכיתי להכיר אותך, שזכיתי להכיר אח, לתקופה של שתי חלקים:

התקופה הראשונה היא שיצא לי להכיר ילד עם חיוך מקסים, שופע חברים, מוקף באהבה, ילד אנרגטי שלא נח לרגע אחד, שחווה ורוצה להרגיש כל פעם מחדש בכל רגע נתון ביום, ולא משנה איך ובאיזה צורה. העיקר להתמלאות ולתת שקט ומנוח לנפש הגדולה והכל כך מיוחדת שהייתה לך.

התקופה השנייה היא יוסף המגויס, יוסף שכל כך רוצה וכל כך שואף להגיע להכי טוב שיש. לא כמו אחרים, כששמעתי שהגעת למגלן בכלל לא התפלאתי ולא הרמתי גבה, ידעתי והאמנתי שתגיע. ואמנם הדרך תהיה קשה מאוד, אבל אתה היית איש של אתגרים, אחד שאם הוא לוקח על עצמו מטרה היה תהיה שלו, ולא משנה כמה קשה להשגה היא תהיה.

אחי, אני לא יודע אם יצא לי להגיד לך, ואם יצא לי, אז כמה הפנמת את זה, וזאת ההערכה וההערצה שהייתה לי על השינוי שידעת לעשות מקצה לקצה. עם כל היכולות המדהימות שהיו לך שלקחת למקום כל כך אמיתי וגבוה. יוסף שנותן את כל כולו ל"מטרה שמקדשת את האמצעים", גם פיזית וגם נפשית. כנראה לא סתם ניתן לך השם משפחה Goodman, כי כזה היית, גבר שהולך עם האני מאמין שלו עד הסוף, ילד מחויך, חזק, שואף להכי טוב שיש, ושמאמין בצדקת הדרך, שנכון לאותה שעה הייתה לשמור עליי, על המשפחה, חברים ועל המדינה שכל כך אהבת והאמנת בה.

אני זוכר אחי שדיברנו על החבר מהצוות שלך שנהרג בפעילות המבצעית, ואמרת שאם זה היה קורה לכם, המשפחה שלך הייתה יודעת להתמודד עם זה, כי אתם משפחה גדולה ועם הרבה חברים, וזה מקנה כוח.

ופתאום הכל הפך להיות כל כך ממשי. אז משפחת גודמן היקרה, איבדתם את היקר לכם מכל, והאובדן הוא אינסופי, אבל אם יש דבר או חזון של יוסף, הוא היה שנהיה חזקים, ושנרים את הראש ושנמשיך הלאה, אז אחי, בדיבורים זה נשמע טוב ויפה, אבל בפועל זה קשה הרבה יותר, אבל אנחנו מבטיחים להשתדל לקיים אולי את בקשתך האחרונה פה איתנו.

אחי, אני לא אשכח אותך לעולם, תודה על שש שנים מדהימות שנתת לי להבין שהשמים הם הגבול, ושאם באמת רוצים "אין זו אגדה", בכל תחום בחיים.

אז אחי, קשה לי להיפרד, אז רציתי להגיד לך אולי בפעם האחרונה שאני אוהב אותך, שתנוח על משכבך בשלום, ותשמור עלינו מלמעלה.

שלך תמיד,
גרשון


חזרה